• 17. Uluslararası İstanbul Ağız- Diş Sağlığı, Cihaz ve Malzemeleri Fuarı
  • 26-29 Mayıs 2022
Kalan Süre

Haberler

Ürün takip sistemi (ÜTS) cep telefonuna girdi

Tıbbi cihaz ya da kozmetik ürünlerin üretim bandından satılıp kullanıldığı yere kadar takip edilebilmesi için hayata geçirilen "Ürün Takip Sistemi" mobil uygulaması devreye girdi. 
 
Android ve IOS tabanlı cep telefonlarına ücretsiz indirebileceğiniz üts mobil sayesinde kozmetik ürün ve tıbbi cihazların sisteme kayıtlı olup olmadığını kontrol edebilir güvenli ürüne erişebilirsiniz. 
 
 
 
Mobil ürün takip sistemi nasıl çalışıyor
 
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Tıbbi Cihaz ve Kozmetik Ürünler Başkan Yardımcısı Recep Uslu, ürün takip sisteminin mobil uygulamasına ilişkin bilgi verdi.
 
Uygulamanın hem android hem IOS telefonlarda kullanılabileceğini ifade eden Uslu, "ÜTS Mobil uygulaması yazılarak arama yapıldığında uygulama indirme mekanizmalarından görülebiliyor. ÜTS'nin kendi logosu ile ilgili bir işareti var. ÜTS mobil uygulamasını açtığımızda önümüze ürün sorgulama ve tekil ürün sorgulama ekranları geliyor." dedi.
 
Sistemin özellikle vatandaşların tıbbi cihazları ve kozmetik ürünleri sorgulayabilecekleri bir uygulama olarak tasarlandığını belirten Uslu, mobil uygulamada yer alan tarama alanından ürün barkodlarının okutulabildiğini söyledi.
 
Tarama yapıldıktan sonra kozmetik ya da tıbbi cihaz ürününe ait bütün bilgilerin ekrana geldiğini anlatan Uslu, ürünün görselinin de ekranda görülebildiğinin altını çizdi.
 
Uygulamada "Şikayet bildir" bölümünün de yer aldığını bildiren Uslu, vatandaşların hem tıbbi cihazlar hem de kozmetik ürünlerle ilgili yaşadıkları olumsuzlukları e-devlet aracılığıyla aktarabileceklerini kaydetti.