Kalan Süre

Haberler

"IDEX İstanbul'a yabancı katılımıyla rekora imza attık"

Ağız ve diş sağlığı alanında tek uluslararası fuar IDEX İstanbul Fuarı’nda, Avrupa, Afrika, Balkanlar, Körfez Ülkeleri, Bağımsız Devletler Topluluğu, Orta Doğu ülkeleri başta olmak üzere 75 ülkeden gelen alım heyetleri ağırlanıyor. Fuarın açılışında konuşan CNR Holding İcra Kurulu Başkanı Ali Bulut ve DİŞSİAD Başkanı Ali Çakır, IDEX'in yabancı katılımıyla rekora imza attıklarını söyledi.
 
Bu yıl 16’ncısı düzenlenen IDEX İstanbul Fuarı’nda, Ağrısız anestezi uygulamasından implant tedavisinde oluşan ağrıya, şişme ve morluğu önleyen teknolojiden, tek muayene gününde protez diş uygulamasına kadar pek çok yeni teknoloji sergileniyor.
 
 
Diş tedavisinde ağrı ve korku dönemine son verecek yeni teknolojilerin sergilendiği 16. İstanbul Ağız- Diş Sağlığı, Cihaz ve Malzemeleri Fuarı (IDEX İstanbul) CNR EXPO Yeşilköy’de açıldı.  Ağrısız anestezi uygulamasından implant tedavisinde oluşan ağrıya, şişme ve morluğu önleyen teknolojiden, tek muayene gününde protez diş uygulamasına kadar pek çok yeni teknolojinin sergilendiği fuar 14 Nisan tarihine kadar devam edecek. Türkiye’nin tek, bölgenin en büyük 3 fuarından biri olan IDEX İstanbul Fuarı 30 bin metre kare alanda 300 firmanın katılımı ile düzenleniyor. CNR Holding kuruluşlarından Pozitif Fuarcılık tarafından, Diş Malzemeleri Sanayicileri ve İş Adamları Derneği’nin  (DİŞSİAD) desteğiyle düzenlenen fuarda gerçekleştirilen B2B Eşleştirme Programı ile Avrupa, Balkanlar, Körfez Ülkeleri, Afrika, Bağımsız Devletler Topluluğu, Orta Doğu ülkeleri başta olmak üzere 75 ülkeden gelen alım heyetleri fuar katılımcı firmaları ile buluşturuluyor. 
 
Fuarın yüzde 75’i yabancı katılımcıdan oluşuyor
 
Fuarın açılışında konuşan CNR Holding İcra Kurulu Başkanı Ali Bulut, yüzde 75’i yabancı katılımcıdan oluşan IDEX İstanbul Fuarı’nın uluslararası katılım oranı ile ülkemizdeki fuarlar arasında yabancı katılım rekorunu elinde tuttuğunu söyledi. Ağız ve diş sağlığı sektörü büyüklüğünün 1 milyar dolara yaklaştığına vurgu yapan Bulut, “Ülkemizin medical, ağız ve diş sağlığı ve ilaç sektörlerinin toplam ihracatı 2 milyar doların üzerinde. Biz de CNR olarak üzerimize düşeni yapıp IDEX’i 2020 yılında dünyanın 2. büyük fuarı yapmayı hedefliyoruz” dedi.
 
 
Fuardan 150 milyon dolarlık ticaret hacmi hedefleniyor
 
DİŞSİAD Başkanı Ali Çakır, sektörde 100’e yakın yerli üretici olduğunu ifade ederek, “Diş tedavisi pazarı hızlı büyüyor. Fuarda bu yıl Brezilya, Tayvan, Pakistan, Çin, Kore’nin milli katılımının yanı sıra 7 farklı ülkeden bireysel katılımcımız var. Yabancı katılımıyla rekora imza attık. Geçtiğimiz yıl IDEX İstanbul Fuarı’nda 100 milyon dolarlık ticaret hacmi oluştu. Bu yıl fuarda 150 milyon dolarlık ticaret hacmi oluşturmayı hedefliyoruz” diye konuştu. Tıbbi Cihaz ve Kozmetik Ürünler (TİTCK) Başkan Yardımcısı Recep Uslu ise fuar hakkında “Almanya, ABD, İsviçre, Çin ve İtalya ilk 5 ürün ithal ettiğimiz ülkeler arasında yer alıyor. Almanya başta olmak üzere Fransa, Hollanda, Irak, Kıbrıs en çok ürün ihraç ettiğimiz ülkeler.” diye konuştu. 
 
Diş sağlığında koruyucu alana yönelmenin vurgulandığı İDEX İstanbul Fuarı’nın açılışı, CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem’in ev sahipliğinde,  DİŞSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çakır, İstanbul Umum Diş Protez Teknisyenleri ve Sanatkarlar Odası (İDTO) Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Değerli, Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) Genel Başkanı Celal Korkut Yıldırım, Tıbbi Cihaz ve Kozmetik Ürünler (TİTCK) Başkan Yardımcısı Recep Uslu’nun katılımı ile yapıldı. Fuar 14 Nisan’a kadar, 10:00-19:00 saatleri arasında ziyaretçilerini ağırlamaya devam edecek.