Kalan Süre

Haberler

Türk dental sektörünün en büyük fuarı yoğun kalabalıkla açıldı

Alanında dünyanın en büyük üç fuarından biri olan 15’inci İstanbul Ağız-Diş Sağlığı Cihaz ve Malzemeleri Fuarı (IDEX İstanbul), CNR Expo Yeşilköy’de açıldı. 
 
DİŞSİAD (Diş Malzemeleri Sanayicileri ve İş Adamları Derneği) ve CNR Holding kuruluşlarından Pozitif Fuarcılık’ın organize ettiği fuarın açılışını, CNR Holding ev sahipliğinde AK Parti Tekirdağ Milletvekili Ayşe Doğan, TİTCK Başkan Yardımcısı Fatih Tan, DİŞSİAD Başkanı Ali Çakır, TDB Genel Sekreteri Neslihan Sevim, İstanbul Umum Diş Protez Teknisyenleri ve Sanatkarlar Odası Başkanı Muharrem Değerli yaptı. 
 
Türk dental sektörünün tek uluslararası etkinliği konumunda olan fuarda konuşma yapan  DIŞSİAD Başkanı Ali Çakır, "Sektörün gelişmesi yönünde başta Sağlık Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı olmak üzere birçok kurum ve kuruluşla birlikte çalışmalar yürüttüklerine değindi. Türkiye’de dental sektörün hızla ilerleyerek büyümeye devam ettiğini söyleyen Çakır, “Sektörde yerli üretim oranı yüzde 20’lerde bu rakamı yüzde 50’lere çıkarmak için çalışmalarımız sürüyor” dedi. Sektörde üretim ve ihracat yapanları da bir çatı altında toplamak için de çalıştıklarını kaydeden Çakır, “Sektörde teknolojik anlamda baş döndürücü gelişmeler var. Bu yüzden IDEX bizim için önemli. Geçen yıl IDEX’te 75 milyon dolar bağlantı sağlandı. Bu yılki hedefimiz 150 milyon dolarlık ticari bağlantı sağlamak” dedi
 
Törende konuşan kendisi de bir diş hekimi olan AK Parti Milletvekili Ayşe Doğan ise "Ağız ve Diş sağlığı Daire Başkanlığı"nın tekrar kurulması için ilk adımları attıklarınının müjdesini verdi. 
 
 
4 kıtadan 20 bin ziyaretçi bekleniyor
 
Geçen yıl 400’ün üzerinde marka ile 15 bin metrekarede organize edilen fuar bu yıl 500 markanın katılımı ile 20 bin metrekarelik bir alanda hizmet verecek. 2017 yılında 56 farklı ülkeden gelen 1.240’ü yabancı toplam 13.255 kişi tarafından ziyaret edilen fuarın 2018 ziyaretçi hedefi 20 bin profesyonel alıcı. 
 
Fuarı Türkiye’nin birçok iliden, diş hekimliği fakülteleri, ağız ve diş sağlığı merkezleri, diş klinikleri ve diş hekimliği odalarını temsilen öğretim görevlileri ve hastane yöneticilerinden oluşan çok sayıda sektör profesyoneli ziyaret edecek. Uluslararası alanda da ilgiyle takip edilen fuarda, dünyanın birçok ülkesinden gelecek kuruluş temsilcileri de yer alacak. 
 
Dental alandaki son teknolojiler İstanbul’da sergilenecek
 
Fuar kapsamında düzenlenecek kongre ve sempozyumların yanı sıra ağız ve diş sağlığındaki yenilik ve gelişmeler, fuar alanında oluşturulacak uygulama alanlarında detaylı bir şekilde ele alınacak. Kongre ve sempozyumlarda, dünyanın en önemli akademisyen ve uzmanları sektör çalışanları ve öğrencilerine yenilikler hakkında sunumlar yapacak.