• 16. İstanbul Ağız- Diş Sağlığı, Cihaz ve Malzemeleri Fuarı
  • 11-14 Nisan 2019
Kalan Süre

Elektirikli diş fırçası mı manuel diş fırçası mı?


Son yıllarda hayatımıza giren elektirikli diş fırçalarının manuel diş fırçalarına oranla daha faydalı olup olmadığı hala kafalarımızı karıştırmaya devam ediyor.
 
Kimimiz elektrikli fırçaların zararlı olduğunu düşünüp manuel fırçada ısrar ederken bir kısmımız da teknolinin peşinden gidiyor. 
 
Dişhekimleri genelde seçimi hastaya bırakıyor fakat elektrikli diş fırçalarının manuele göre daha etkili olduğu gerçeğini de inkar etmiyor.
 
Basit bir hesaplamayla manuel diş fırçası ile dakikada yaptığınız hareket 300 ise elektrikli diş fırçası ile 3000 hareket yaparsınız. Bu orandan yola çıkarak elektrikli diş fırçalarının dişler üzerindeki etkisinin normal diş fırçasına göre oldukça fazla olduğunu görürüz.
 
Uzmanlar noktayı koydu
 
Blimsel olarak ise "Elektirikli diş fırçası mı manuel diş fırçası mı" gerçeği 3 yıl ve üzerinde  yapılan klinik çalışmalara bile konu oldu. 
 
Uzmanlar sonunda elektrikli diş fırçalarının, diş ve dişeti çekilmelerinde güvenle kullanılabileceğini kanıtladı.
 
3 yıl boyunca yapılan çalışmalarda manuel ve elektirikli diş fırçası kullanan denek gruplarından normal bir diş macunuyla dişlerini günde iki kez fırçalamaları istendi. 
 
Araştırmaların sonunda ise elektrikli diş fırçası kullanan deneklerin diş eti çekilmeleri, manuel diş fırçası kullananlara göre daha çok azalmıştır. 
 
Alttaki linkten inceleyebilirsiniz
 
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jcpe.12518/epdf